NÁVOD NA ÚDRŽBU KABELIEK A PEŇAŽENIEK
Syntetická useň (ekologická koža)
Výrobky z ekologickej kože sú menej náročné na údržbu ako prírodné materiály. Kabelky sa jednoducho ošetrujú vodou s kvapkou saponátu a potom poutierajú handričkou do sucha. Kabelky nikdy neperte! Tiež by ste ich nemali sušiť na radiátore alebo na priamom slnku. Pri čistení nepoužívajte agresívne chemikálie, ako sú rôzne rozpúšťadlá a riedidlá a taktiež sa vyvarujte krémom a leštidlám. Ak náhodou Vaša kabelka zmokne a je premočená, vložte do nej novinový papier a nechajte ju uschnúť pri izbovej teplote. Ich vzhľad pripomína kožu, ale ich vlastnosti nedosahujú kvalitu kože. Kabelky, peňaženky vyrobené zo syntetickej usne sú náchylne na rýchlejšie opotrebovanie, mechanické poškodenie, (zošúchanie farby na povrchu výrobku ako aj na rohoch).
Textilné materiály
Textil očistite zľahka silónovou kefkou alebo veľmi opatrne vlhkou handričkou. Existujú aj špeciálne čistiace spreje na textil, ktorými sa vám podarí odstrániť mastné škvrny. V žiadnom prípade kabelky z textilu neperte! Zabráňte premočeniu výrobkov až dovnútra, hlavne pri spoločenských kabelkách a pod., aby nedošlo k farebným zmenám a rôznym škvrnám od vody. A ak sa vám náhodou stane, že na vašej kabelke zostal nepekný fľak, kabelku navlhčite parou (pomôže žehlička s touto funkciou) a nechajte ju uschnúť pri izbovej teplote.
Useň (kožené produkty)
Koža alebo useň, je prírodný materiál, ktorý neustále pracuje. Vďaka pórom dýcha ale taktiež nasáva nečistoty, vlhkosť, prach a mastnotu. Po spracovaní je useň pevná, pružná a dobre drží tvar. Ak je však vystavený nadmernému zaťaženiu a lebo vysokej vlhkosti, má sklony k deformácii. Kabelka môže byť vyrobená z rôznych druhov usní. Dôležitá je však povrchová úprava:
Hladká useň
Má jemne štruktúrovaný povrch s malými pórmi, ktorý môže byť spracovaný v matnom alebo lesklom prevedení – prírodná koža kabeliek si vyžaduje pravidelné ošetrovanie a starostlivosť. Nesmú sa však používať žiadne agresívne roztoky. Existuje celý rad prípravkov na ošetrovanie prírodnej kože, ktoré sú na to určené a vašu kabelku nepoškodia. Mali by ste však pamätať na to, že aj prílišné ošetrovanie, tak ako jeho zanedbanie, môže kabelke uškodiť, pretože koža (tak ako naša pokožka) má jemnú ochrannú vrstvu.
Lakovaná useň
Useň s hladkým a vysoko lesklým povrchom, ktorý je dosiahnutý lakovou úpravou usne. Jej povrch je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, premočenie a mráz. Lak si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť. Lakované kabelky nie je vhodné čistiť obyčajným krémom na obuv, pretože lakovaná vrstva sa môže stať matnou. Na vašu kabelku by ste mali používať LEN špeciálne kvapaliny, určené pre laky. Tieto kvapaliny sú na vodnej báze, šetrne zvlhčujú povrch a zachovávajú jeho lesklý vzhľad.
Semiš, velúr, nubuk
- Nubuk – je useň brúsená po líci. Tento druh usne necháva i po veľmi jemnom kontakte prstov alebo iných predmetov na líci stopy odstrániteľné ďalším pretrením alebo prekefovaním.
- Velúr („semiš“) – je useň brúsená po rube, vlas zostáva na povrchu, ľudový názov je semiš. Je menej náchylný na poškodenie než nubuk. Na začiatku používania sa semiš môže sfarbovať, čo je pre takúto kožu prirodzené. Drobné sfarbujúce častice semišu sa postupne stratia. Mali by ste si však v tejto fáze dať väčší pozor na svoje oblečenie. Pri kontakte so svetlým odevom, ho semiš môže zafarbiť. Na ošetrovanie nubuka je určená špeciálna gumená kefka, podobná ako na semiš. Tieto materiály sa boja vody a preto je ich lepšie ošetrovať špeciálnymi aerosólmi.
Exotická koža – pštrosia, krokodília, ..
Exotická koža si vyžaduje veľmi opatrné ošetrovanie. Keďže je jej povrch nerovnomerný, do jej priehlbiniek sa môže dostať prach a špina. Takéto usadeniny vyčistíme najlepšie suchou handričkou. Je potrebné zabrániť premoknutiu. Povinnosťou hrdej majiteľky takéhoto druhu kabelky je používanie špeciálnych prípravkov pre príslušné druhy kože.
Skladovanie
Kabelku pred uskladnením dôkladne vyčistite od všetkých nečistôt, dobre vysušte a prevetrajte. Ak kabelku dlhšie nepoužívate, vložte do nej papier aby ste zabránili strate tvaru. Vhodné je skladovať kabelku v špeciálnom vrecku z tkaniny prepúšťajúcej vzduch. Neodporúča sa zabaliť kabelku do polyetylenového vrecka (do „sáčku“), pretože koža potrebuje prívod vzduchu. Lacnejšou alternatívou je zabaliť kabelku do papiera a uložiť ju do kartónovej škatule.
Kožené kabelky by ste mali skladovať na suchom, chladnom mieste, kam nepreniká slnečné svetlo. Farba na kožených výrobkoch je citlivá na svetlo a pôsobením slnečných lúčov môže vyblednúť. V blízkosti vykurovacích telies sa koža rýchlo ničí a deformuje. Kabelku nekrčte, neskladajte napoly ani nestláčajte! Dbajte na to, aby ste ju uskladnili na miesto, kde bude mať dostatočný priestor. Nikdy na ňu neukladajte ďalšie veci alebo kabelky.
Rady a tipy na vyčistenie
- Ak sa kabelka premočí, stáva sa, že na nej ostávajú nepekné škvrny .Odporúčame navlhčiť ju jemným rozprašovačom a nechať vyschnúť pri izbovej teplote. Potom ju vyutierať handričkou a nakrémovať krémom v odtieni kabelky.
- Škvrny od pera odstránite vatou namočenou v roztoku vody a liehu v pomere 1:1.
- Mastné škvrny zmiznú, keď ich posypete magnezitom alebo kriedovým prachom. Pokiaľ sú ešte čerstvé a nestihli sa dlhodobo vpiť do materiálu, mali by zmiznúť do 24 hodín.
- Kabelku zafarbenú od oblečenia opatrne vyčistíte lakom na vlasy. Zachádzať s ním však treba opatrne, aby ste zachovali farbu. Odporúčanie – urobte si najprv test na malom kúsku kabelky, ktorý nie je bežne vidieť.
Pravidlá a povinnosti
- Je dôležité impregnovať, vyživovať a udržiavať kabelku v čistote.
- Kožené kabelky by nemali prísť do kontaktu s parfumami.
- Kabelky nikdy neperte (ani koženú, ani syntetickú, ani textilnú).
- Treba sa snažiť zabrániť premočeniu.
- Kabelku sušte zavesenú za uši voľne v priestore.
- Nepoužívajte krémy a prípravky na obuv.
- Dbajte na povolenú nosnosť kabelky a nepreťažujte ju. Kabelka nie je určená na nákupy ani na knihy a ťažké predmety, ktoré do nej nepatria.
Nosnosť jednotlivých druhov kabeliek:
- 0,5 kg – spoločenské kabelky, peňaženky, crossbody kabelky menšie, malé kabelky.
- 1 kg – kabelky, elegantné kabelky do ruky, crossbody kabelky väčšie, malé mestské ruksačiky.
- 2 kg – plážové kabely, detské vaky, ruksaky, kabelky na rameno, väčšie dámske ruksaky.
- 5 kg – pracovné kabely, aktovky.
- 10 kg – cestovné a športové tašky.
Kožené kabelky a peňaženky
Kožená kabelka síce stojí oveľa viac, oproti kabelkám látkovým, ale odvďačí sa Vám dlhšou životnosťou a zárukou, že nikdy nevyjde z módy a vždy bude pôsobiť luxusne.
Koža stále pracuje a žije..
Koža, nazývaná taktiež aj useň, je prírodný materiál, ktorý aj po spracovaní stále pracuje, žije. Póry kože dýchajú, nasávajú vlhkosť, nečistoty, prach a mastnotu.
Po spracovaní je useň pružná, pevná a dobre drží tvar. Ak je však vystavená príliš vysokej, alebo naopak nízkej vlhkosti, či teplote, prípadne nadmernému zaťažovaniu, má sklony k deformácii, naťahovaniu, alebo praskaniu. O Vašu koženú kabelku by ste sa mali dôkladne starať, aby ste jej zaručili dlhú životnosť a dlhodobo dobrý vzhľad.
Rôzne druhy kože
Vaša kožená kabelka môže byť vyrobená z rôznych druhov usní, ako napríklad z hovädzej, teľacej, bravčovej, konskej či kozej kože.
Pri údržbe kabelky nie je až tak dôležitý druh kože, ako jej povrchová úprava, ktorá môže byť:
- bez úpravy, úplne prírodná so zachovalou prirodzenou kresbou (najnáchylnejšia na poškodenia, zašpinenie, odporúčame EXTRA zvýšenú pravidelnú starostlivosť)
- s brúseným lícom (hladký povrch)
- s vlasovou úpravou, kde môže byť useň brúsená od rubu a mať tak dlhší a hrubší vlas – VELUR. „NUBUK“ je naopak brúsený od líca a má teda jemnejší a kratší vlas.
- s lakovanou úpravou, kde bola koža ošetrená na povrchu krycími pigmentmi, a následne prelakovaná polyuretánovým lakom – najbežnejšia povrchová úprava (tento povrch je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, premočenie a mráz, je dôležité ho pravidelne čistiť a ošetrovať, aby sa povrch nezačal lúpať, praskať, strácať farbu a pod.)
- s krycou pigmnentovou úpravou, kde je úplne zakrytý líc kože a povrch je úplne hladký
(podľa povrchu koženej kabelky vždy volíme tie správne ošetrujúce prípravky.)
Dôkladne čistite a impregnujte!
Ešte pred prvým použitím Vašej novej kabelky je potrebné ju dobre naimpregnovať špeciálnym prípravkom určeným priamo na kožu, a to buď vo forme spreja, alebo emulzie, vždy podľa typu usne.
Impregnácia, chráni Vašu koženú kabelku pred mastnotou, praskaním, odpudzuje vodu a zabraňuje zachytávaniu nečistôt. Vykonáva sa vždy pred prvým použitím a následne po každom čistení. Pamätajte na to, že impregnácia ,nie je trvalá. Odporúčame ho opakovať v pravidelných intervaloch 2-4 x ročne, resp. vždy po každom čistení (podľa toho, ako je kabelka používaná).
Okrem ochrany zabezpečuje čistenie a následný impregnácia aj vláčnosť kože, zmäkčuje ju, uľahčuje údržbu a zabezpečuje hlavne dlhšiu životnosť.
Na čo si dať pozor?
- Kožené kabelky sú náchylné na vysoké teploty a zmeny vlhkosti (nikdy kabelku nenechávajte schnúť pri kúrení alebo otvorenom ohni).
- Nevystavujte kabelku dlhodobému priamemu slnečnému svetlu.
- Nepoužívajte na kožené kabelky krémy na topánky, krémy na ruky, včelie vosky…jednoducho mastnota na kožu nepatrí !
- Nikdy k odstraňovaniu nečistôt z kože nepoužívajte klasické saponáty, ako sú mydlo, Jar, či Cif – mohli by ste si kabelku poškodiť.